انواع قطع سررسید

انواع قطع سررسید

اگر قصد خرید سررسید را داشته اشید حتما با واژه قطع سررسید مواجه شدید. از آنجایی قطع سررسید تاثیر زیادی در زیبایی سالنامه دارد؛ پس باید حداکثر دقت را انتخاب آن کرد. در این مقاله با انواع قطع سررسید آشنا می شویم تا شما در انتخاب بهتر کمک کنیم. حتما در ادامه همراه ما باشید.

اگر قصد خرید سررسید را داشته اشید حتما با واژه قطع سررسید مواجه شدید. از آنجایی قطع سررسید تاثیر زیادی در زیبایی سالنامه دارد؛ پس باید حداکثر دقت را انتخاب آن کرد. در این مقاله با انواع قطع سررسید آشنا می شویم تا شما در انتخاب بهتر کمک کنیم. حتما در ادامه همراه ما باشید.

قطع

قطع سررسید چیست؟

برای اندازه گیری و سفارش کاغذ از واژه قطع استفاده می شود. در واقع قطع سررسید همان ابعاد طول و عرض سررسید است ( قطع سررسید همان اندازه سررسید است ) . البته انتخاب قطع سررسید به نوع کاربرد سررسید و سلیقه مشتریان بستگی دارد.

قطع سررسید رایج

برخی از قطع سررسید رایج عبارتند از :

 • سررسید وزیری
 • قطع رقعی
 • سررسید اروپایی
 • قطع پالتویی
 • قطع خشتی
 • سررسید مدیریتی
 • قطع جیبی

در ادامه با هر کدام از انواع قطع سررسید بطور کامل تر آشنا می شویم.

قطع وزیری در انواع قطع سررسید

1- قطع وزیری رایج ترین قطع سررسید

سررسید وزیری یکی از قدیمی ترین و پرفروش ترین اندازه های سررسید است. با توجه به اینکه بیشتر کتاب های درسی در قطع وزیری تولید می شوند، قطع وزیری در بین مردم خیلی رایج است. ابعاد قطع وزیری حدودی 24 × 17 سانتیمتر می باشد . یعنی سالنامه وزیری بعد از سالنامه مدیریتی، بزرگترین قطع سررسید به حساب می آید.

کاربر های سررسید وزیری

قطع وزیری به دلیل اندازه بزرگ و فضای کافی برای نوشتن و یادداشت، برای برنامه ریزی های روزانه و هفتگی مناسب است.

سررسید رقعی چیست

2- قطع رقعی

سررسید رقعی نیز مانند سررسید وزیری یکی از قدیمی ترین و متداول ترین اندازه های سررسید است. ابعاد حدودی قطع رقعی 21 × 14/5 سانتیمتر می باشد. سالنامه رقعی انتخاب مناسبی برای افرادی است که نیاز به سالنامه کوچکتر از قطع وزیری با فضای مناسب جهت یادداشت را دارند، چرا که اندازه سالنامه رقعی از سالنامه وزیری کوچکتر و فضای نوشتن آن از سالنامه اروپایی بیشتر است.

مزایای سالنامه رقعی

از مهم ترین مزایای سررسید رقعی می توان به اندازه مناسب و فضای یادداشت کافی اشاره کرد.

سررسید اروپایی

3- قطع اروپایی

سررسید اروپایی  در سالهای اخیر مورد استفاده بیشتری قرار گرفته است . در سالهای گذشته بیشترین درخواست شرکت ها قطع وزیری سررسید و قطع رقعی سررسید بوده است اما با ارائه قطع اروپایی سررسید ، توجه شرکت ها به سمت سررسید اروپایی معطوف شده است.

ابعاد حدودی سالنامه اروپایی 21*12/5 سانتیمتر می باشد ، یعنی سالنامه اروپایی مشابه سالنامه رقعی است با این تفاوت که سالنامه اروپایی کمی از عرض نسبت به سالنامه رقعی کوچکتر شده است.

مزایای سالنامه اروپایی

از مزایای سالنامه اروپایی به موارد زیر اشاره کرد.

 • شکیل و خوش دست بودن
 • سبک بودن و راحتی حمل و نقل

4- قطع پالتویی

سالنامه پالتویی با توجه به ابعاد آن ( 17 × 10 ) به راحتی در کیف یا جیب جا می شود ، همین امر سبب می شود تا سررسید پالتویی به عنوان یک تقویم همراه همیشه در اختیار افرادی باشد که نیاز به نکته برداری یا درج مطالب مهم به صورت سرتیتروار دارند.

مزایای سالنامه پالتویی

سررسید پالتویی دارای مزیت هایی از جمله موارد زیر است.

 • قیمت ارزان
 • اندازه کوچک
 • وزن سبک

5- قطع خشتی 

به سررسید هایی که به صورت مربعی ( طول و عرض یکسان ) تولید می شوند، سررسید خشتی می گویند. تولید سالنامه خشتی عمومیت ندارد و فقط به صورت سفارش اختصاصی شرکت ها تولید می شود.

6- سررسید مدیریتی یا رحلی

سررسید مدیریتی به دلیل اندازه نسبتا بزرگ آن مصرف کمتری نسبت به سایر اندازه های سررسید دارد. قطع رحلی سررسید در اندازه حدود 28 × 21 سانتیمتر نزدیک به سایز کاغذ A4 می باشد که معمولا کاتالوگ ها در قطع رحلی تولید و عرضه میگردد. سررسید رحلی بیشتر به صورت نفیس تولید و عرضه می گردد که به دلیل گران بودن،  این سررسید در تیراژ پایین استفاده میشود.

نکت مهم در انتخاب انواع قطع سررسید

حال که با انهای مقاله رسیدیم چند آیتم کلیدی که در انتخاب انواع قطع سررسید کاربرد دارد را بازگو می کنیم.

 1. فضای کافی صفحات سالنامه
 2. اندازه مناسب سالنامه
 3. سبک بودن سالنامه
 4. راحتی حمل و نقل ( خوش دست بودن ) سالنامه
 5. قیمت تمام شده سالنامه

محبوب ترین انواع قطع سررسید در ایران

در ایران، قطع وزیری و اروپایی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. این قطع ها به دلیل اندازه مناسب و فضای کافی برای نوشتن، برای برنامه ریزی های روزانه و هفتگی مناسب هستند. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد انواع قطع سررسید می توانید با کارشناسان ما در سالنامه آینده تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید:

لیست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا