انواع صحافی سررسید

انواع صحافی سررسید

از آنجا که سررسید یک هدیه تبلیغاتی است، پس ظاهر آن هم اهمیت بسزایی دارد. بدون تردید صحافی سررسید مهم ترین بخش از تولید سررسید می باشد. دلیل آن هم ارتباط مستقیم کیفیت صحافی سررسید با ماندگاری سررسید طی یکسال است. در این مقاله از سایت سالنامه آینده قصد داریم شما را با انواع صحافی سررسید آشنا کنیم.

از آنجا که سررسید یک هدیه تبلیغاتی است، پس ظاهر آن هم اهمیت بسزایی دارد. بدون تردید صحافی سررسید مهم ترین بخش از تولید سررسید می باشد. دلیل آن هم ارتباط مستقیم کیفیت صحافی سررسید با ماندگاری سررسید طی یکسال است. در این مقاله از سایت سالنامه آینده قصد داریم شما را با انواع صحافی سررسید آشنا کنیم.

صحافی چیست؟

نام قدیمی آن وراقی بوده که علاوه بر صحافی و جلد کردن، مواردی مانند تکثیر کتاب، نسخه نویسی و تهیه رونوشت نیز صورت میگرفته است.  درواقع به فن تنظیم و به ‌هم‌ بستن صفحات کتاب و قرار دادن آن‌ ها بین دو پوشش برای یک جا نگاه داشتن صفحات و جلوگیری از پاره شدن و تسهیل استفاده از آن ‌ها صحافی می گویند. در واقع به عمل تا کردن، مرتب کردن و قرار دادن کاغذهای نوشته شده در کنار هم، اتصال و جلد گذاری، صحافی گفته می شود.

اهمین صحافی سررسید

اهمین صحافی سررسید

پایین بودن کیفیت صحافی سررسید ممکن است سبب شود تا در طول سال جلد سررسید از کاغذ های داخلی آن جدا شده و یا تعدادی از صفحات داخلی آن از سایر صفحات سررسید جدا گردد.

روش اجرای صحافی سررسید به صورت دستی ، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک ( صحافی لاین ) انجام می شود که در این میان صحافی تمام اتوماتیک ( صحافی لاین ) به دلیل عدم دخالت نیروی انسانی بالاترین کیفیت را دارد.

انواع صحافی سررسید

صحافی سررسید عموما به 4 روش صحافی ته دوخت ، صحافی فنری ، صحافی چسب گرم و صحافی کلاسوری انجام می شود.

صحافی بصورت ته دوخت 

صحافی بصورت ته دوخت

در صحافی ته دوخت از دوخت و چسب استفاده می شودبه این صورت که کاغذ های تشکیل دهنده سررسید در دسته های 8 ، 16 و یا 32 برگی در دستگاه تاکن تا می شوند که اصطلاحا به آن ها فرم می گویند و پس از ترتیب شدن توسط دستگاه دوخت می شوند و در نهایت توسط دستگاه برای محکم شدن برگه ها و ثابت شدن نخ ها چسب کشی می شوند . بعد از خشک شدن چسب ها ، فرم ها برش داده می شوند و در جلد ریخته می شوند.

این نوع از صحافی اگر با کیفیت مناسب انجام گیرد ، دوام و استحکام بالایی دارد و با دوام ترین نوع صحافی سررسید می باشد. به همین دلیل علاوه بر سررسید و سالنامه که یکسال به طور مداوم مورد استفاده قرار میگیرد ، صحافی کتاب های نفیس و قطور نیز به صورت صحافی ته دوخت انجام می شود.

صحافی ته دوخت به صورت دستی ، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک انجام می شود . در صحافی اتوماتیک کلیه مراحل صحافی به صورت اتوماتیک انجام میگیرد.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع جلد سررسید | اهمیت جنس جلد سررسید

صحافی فنری 

صحافی فنری

در ادامه مقاله انواع صحافی سررسید به صحافی فنر می رسیم .در صحافی فنری کاغذ های تشکیل دهنده سالنامه در دستگاه تاکن ، تا می شوند و به شکل فرم های 8 ، 16 و 32 برگی در می آیند که این فرم ها در کنار هم ترتیب می شوند و از یک طرف پانچ می شوند ، سپس از داخل سوراخ های پانچ شده فنر رد می گردد.

مزیت صحافی فنری در راحتی ورق خوردن اوراق می باشد.

از این نوع بیشتر در تولید سالنامه های دستیار که به صورت هفتگی یا ماهانه تولید می شوند و همچنین در تولید تقویم رومیزی استفاده می شود . ولی عموما از صحافی فنری در تولید سالنامه های روزانه استفاده نمی شود ، علت این امر هم بزرگ شدن قطر فنر ، سنگین شدن وزن سالنامه و عدم تحمل وزن سالنامه توسط فنر و همچنین نامنظم شدن برگه های سالنامه می باشد.

صحافی چسب گرم

در صحافی چسب گرم پس از تا شدن فرم ها، توسط چسب به یکدیگر متصل می گردند. استحکام صحافی چسب گرم از روش های صحافی ته دوخت و فنری کمتر است و به همین دلیل برای تولید سررسید و سالنامه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد ، جز در تولید سالنامه هایی که اندازه کوچکتری دارند یا تعداد اوراق کمتری دارند ( سالنامه جیبی ، سالنامه پاتویی ، سالنامه دستیار ) و بیشتر از صحافی چسب گرم در تولید کتاب ، کاتالوگ و مجلات استفاده می شود.

از معایب صحافی چسب گرم می توان به کامل باز نشدن صفحات اشاره کرد.

از مزایای صحافی چسب گرم که سبب شده تا تولید کنندگان به سمت از آن ها بروند ، سرعت تولید بالا و هزینه کم تولید می باشد .

صحافی کلاسوری

از دیگر انواع انواع صحافی سررسید می توان به صحافی کلاسوری اشاره کرد که از رایج ترین انواع صحافی سررسید است که اغلب برای مدل های ارگانایزر سررسید و سالنامه مورد استفاده قرار می گیرد.به این صورت که یک قفل در وسط جلد مشابه کلاسور جاگذاری شده و اوراق پانچ شده سررسید درون آن قرار میگیرند.

سررسید های تولید شده به روش صحافی کلاسوری معمولا در تیراژهای پایین و برای مدیران استفاده می شوند.

از مزایای صحافی کلاسوری این است که می توان به تعداد دلخواه به سررسید اضافه کرد .

تاثیر مستقیم صحافی در قیمت سررسید

از عمده سوالاتی که برای مخاطبان پیش می آید علت تفاوت قابل توجه قیمت سررسیدهای بازاری و سررسیدهای شرکتی است؟

نوع صحافی در این خصوص بسیار تاثیرگذار است، سررسید های بازاری عموما به صورت چسب گرم صحافی شده.  البه بسیار بی کیفیت بوده و در طول یک سال استفاده از سررسید، فرم های آن از جلد و آستر جدا شده و متلاشی می شود. ولی در نوع شرکتی سر رسید، از صحافی ته دوخت استفاده می شود که با بهترین کیفیت بوده و حتی برای سال های متمادی هم از جلد جدا نمی شود. جالب است بدانید هزینه صحافی ته دوخت سررسید برای یک جلد دو برابر هزینه صحافی چسب گرم سررسید است.

لیست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا