یکی از بهترین ابزارهای تبلیغاتی برای معرفی خدمات و محصولات برندها، چاپ سررسید و تقویم است است. هدف اصلی چاپ سررسید نشان دادن برند است که در نگاه اول توجه مخاطبان را به خود جلب کند. به همین دلیل استفاده از یک کاغذ با کیفیت در رسیدن به این هدف نقش بسزایی دارد. یکی از بهترین کاغذها برای چاپ سررسید و سالنامه کاغذ گلاسه است. در این مقاله از وبلاگ سالنامه آینده با ما همراه باشید تا با این کاغذ و تفاوت های آن با کاغذ تحریر بیشتر آشنا شویم .

کاغذ گلاسه چیست؟

 

این نوع کاغذ از انواع کاغذ های کتد شده یا روکش دار است که به منظور برخورداری از سطح براق و صاف مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر کاغذ چاپ دارای پوشش دورو و با کیفیت بالا و کمی سنگین و سطحی صاف را کاغذ گالاسه می نامند. سطح روکش دار و براق این کاغذ باعث شده تا کاغذ سطحی صاف و هموار پیدا کند. و مقاومت بیشتری داشته باشد. این کاغذ به علت جذب یکنواخت جوهر، در چاپ استفاده بسیاری دارد.

تفاوت های کاغذ گلاسه با کاغذ تحریر

 

کاغذ تحریر رایج‌ترین کاغذ در دنیا است که برای چاپ کتاب و سررسید است. ویژگی اصلی این کاغذ قیمت پایین و قابلیت جذب بالای جوهر است که بهترین گزینه برای چاپ سررسید و محصولات تیراژ بالا است. اما کاغذ گلاسه برای چاپ تصاویر خصوصا تصاویر با رنگ‌های براق و درخشان گزینه مناسبی نیست و در مواقعی که کیفیت و چاپ و رنگ تصاویر اهمتی زیادی دارد، مثل کاتالوگ و کارت ویزیت و غیره، نمی‌توان از کاغذ تحریر استفاده کرد. این کاغذ به دلیل سطح صاف و صیقلی‌ای که دارد، گزینه‌ مناسبی برای چاپ عکس‌ها و تصاویر با کیفیت است.

مواد تشکیل دهنده

 

این کاغذ در واقع یک کاغذ معمولی است که سطح آن به وسیله یک لایه براق و صاف پوشیده شده‌است. این لایه باعث می‌شود تا جوهر به صورت یکنواخت روی سطج کاغذ پخش شود و کیفیت چاپ بسیار بالاتر از کاغذ تحریر باشد. برای تهیه لایه پوشاننده سطح آن، از ترکیبات مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین ترکیبات سطح کاغذ گلاس، ترکیب نشاسته و پلاستیک است.

کاغذ معمولی در سطح خود حفره‌های بسیار ریز و میکروسکوپی دارد که جوهر به صورت نامتوازن روی کاغذ پخش می‌شود و کیفیت چاپ پایین می‌آید. به همین دلیل یک لایه نازک از فرآورده‌های نشاسته روی سطح کاغذ کشیده می‌شوند تا تمام حفره‌های ریز روی سطح کاغذ را بپوشانند و یک سطح صاف و صیقلی بدست بیاید.

وقتی که سطح کاغذ با نشاسته پوشیده می‌شود، این نشاسته در اثر برخورد با جوهر ممکن است تغییر شکل دهد و به کاغذ آسیب بزند. به همین دلیل یک روکش نازک پلاستیکی هم ری سطح کاغذ کشیده می‌شود تا در برابر آب و خیس شدن مقاوم شود. پس تا اینجا فهمیدیم که کاغذ گلاسه سطح صاف و صیقلی‌ای دارد و در برابر آب مقاوم است.

این ویژگی‌ها برای استفاده به عنوان کاتالوگ یا کارت ویزیت یا جلد مجلات که در برابر آب و مایعات و غیره قرار دارند، بسیار مناسب است.

کاغذ گلاسه چیست | تفاوت های کاغذ گلاسه با کاغذ تحریر | انواع گرماژ کاغذ گلاسه

انواع کاغذ گلاسه از نظر پوشش

 

بسته به کاربرد و نوع استفاده می‌توان یک طرف یا هردو طرف کاغذ را گلاسه کرد. کاغذ یک رو بیشتر برای استفاده به عنوان پوستر یا کاغذ خوشنویسی و هرنوع کاغذی که ورق نمی‌خورد و تنها از یک طرف آن استفاده می‌شود کاربرد دارد. همانطور که مشخص است، این کاغذ نسبت به کاغذ دو رو قیمت کمتری دارد و برای صرفه‌جویی در هزینه چاپ گزینه مناسبی است. اما عمده کاغذ موجود در بازار، از نوع کاغذ گلاسه دو رو است. از این کاغذ برای صفحات داخلی سرسید ها، کارت ویزیت، بروشور و کاتالوگ استفاده می‌شود.

انواع گرماژ

 

هر چه کاغذ گلاسه گرماژ بالاتری داشته‌باشد سنگین‌تر است و قیمت بالاتری هم دارد. کاغذ گلاسه در گرماژ  ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۸، ۱۳۵، ۱۴۸، ۱۷۰، ۲۰۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۰۰ و ۳۵۰ عرضه می‌شود. برای هرکدام از محصولات، به گرماژ خاصی از کاغذ گلاسه احتیاج است.

مثلا معمولا برای چاپ کاتالوگ از کاغذ گلاسه ۱۷۰ استفاده می‌شود که هم مقاومت مناسبی دارد و هم بیش از اندازه سنگین نمی‌شود. یا مثلا برای چاپ سررسید از کاغذ ۱۳۵ استفاده می‌شود. البته نکته‌ای که باید در نظر داشته‌باشید این است که گرماژ کاغذ کاملا براساس خواست شما است و می‌تواند هرگرماژ دلخواهی را سفارش دهید.

کاغذ گلاسه مات

 

این کاغذ به دلیل آن که مواد پوشاننده کمتری در تولید آن استفاده شده، سطح زبرتر و خشن‌تری نسبت به کاغذ براق دارد. برای چاپ روی کاغذ گلاسه مات باید دقت کنید که دو ورق کاغذ مات روی هم قرار نگیرند؛ چرا که این اتفاق ممکن است باعث شود جوهر کاغذها رو هم کشیده شوند و باعث پخش شدن جوهر روی سطح کاغذ شود.

کاربرد کاغذ گلاسه در چاپ

 

اصلی‌ترین کاربرد کاغذ گلاسه، چاپ تصاویر و عکس‌های باکیفیت و رنگی است. هرچه تعداد رنگ‌ها و جزییات تصویر بیشتر باشد، به کاغذ گلاسه با گرماژ بالاتری احتیاج است. برای چاپ روی آن می‌توان هم از چاپ دیجیتال و هم چاپ افست استفاده کرد.

با استفاده از چاپ افست می‌توانید انواع سررسید، کاتالوگ و بروشور و کارت ویزیت و مجله و منو رستوران و سررسید و غیره را با کیفیت بالا، روی کاغذ گلاسه چاپ کنید.

بیشتر بخوانید :آشنایی با کاغذ تحریر