تفاوت سررسید و سالنامه

تفاوت سررسید و سالنامه

در زبان فارسی سررسید و سالنامه دو واژه‌ای هستند که اغلب به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند. در زبان انگلیسی بهترین معادل و ترجمه این دو کلمه Diary می‌شود. یک Diary مانند سررسید ها و سالنامه ها هرسال با توجه تقویم آن سال طرحی ساخته می‌شود. برای کلمه سالنامه و سررسید ما Calendar یا Yearbook را هم می‌توانیم استفاده کنیم ولی بهترین ترجمه همان Diary می‌باشد. با وجود یکی دانستن معنی سالنامه و سررسید در واقعیت تفاوت میان سررسید و سالنامه وجود دارد. در ادامه به بررسی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

تعریف سالنامه‌

سالنامه دفتری است که در آن اطلاعات تقویمی و وقایع مهم یک سال یا چند سال ثبت می‌شود. سالنامه‌ها معمولاً برای ثبت تاریخ‌ها، مناسبت‌ها، تعطیلات، رویدادهای ورزشی و فرهنگی و همچنین یادداشت‌های شخصی استفاده می‌شوند. تعبیر عمومی سالنامه اشاره به تمامی نوشته‌ها و یادداشت‌هایی است که افراد در طول یک سال می‌نویسند. همین امرباعث می‌شود سالنامه ها یک وسیله شخصی حساب شوند. نوع نوشته و یادداشت افراد به شغل، حرفه، رشته و دیگر موارد بستگی دارد. به هر حال نکته مهم سالنامه این است که برای هر روز صفحه‌ای در نظر گرفته شده‌است. جلد این نوع دفتر معمولا چرم است. البته امروزه تنوع بیشتری دارند و تولیدکنندگان از پارچه‌ها با جنس‌های متفاوت، گالینگور، ترمو و… برای جلد سالنامه‌ها استفاده می‌کنند. در سالنامه ها چینش برگه‌ معمولا به شکل‌های زیر صورت می‌گیرد:

 • هفته شمار (هفته در یک صفحه)
 • روزشمار ( پنج شنبه و جمعه مشترک)
 • روزشمار ( پنج شنبه و جمعه جدا)
 • دو روز در یک صفحه

تعریف سالنامه‌

تعریف سررسید

سررسید دفتر یا کتابی هست که به طور دست‌نویس یا چاپ‌شده در مورد رویدادهای یک سال اطلاعات می‌دهد. سررسیدها ممکن است به ثبت موضوعات مختلفی از جمله اقتصادی، سیاسی، یا اجتماعی بپردازند. سررسید می‌تواند شامل فهرست مناسبت‌هایی تقویم باشد که بنا به تصمیماتی اتخاذ شده‌اند تا یاد و خاطرهٔ حوادث، اتفاقات، یا انسان‌های نام‌آور را زنده نگه دارند. نوشتن سالنامه می‌تواند در مواردی چون حقوقی، بازرگانی، انبارداری یا تولیدی جنبهٔ قانونی داشته باشد. در چاپ سررسیدها از مواد گوناگونی مانند سلفون مات یا براق، چرم طبیعی یا مصنوعی، ترمو و … استفاده می‌کنند. شما میتوانید با توجه به سلیقه و استفاده خود سررسید کاربردی خود را انتخاب کنید. شما میتوانید هنگام سفارش سررسید مخصوص خود سایز انتخابی خود را سفارش دهید؛ اما سایز عمومی و در واقع استاندارد سررسید ها ۱۷*۲۴ می باشد که اکثرا در همین سایز ثبت سفارش انجام می شود. در سررسید ها نیز چینش برگه ها به صورت زیر است:

 • سررسید هفته در دو صفحه
 • سررسید ماه شمار
 • سررسید یک ماه در دو صفحه

تعریف سررسید

تفاوت سررسید و سالنامه

سررسید و سالنامه هر دو دفترهایی هستند که برای ثبت تاریخ و وقایع روزانه استفاده می‌شوند. اما تفاوت اصلی بین سررسید و سالنامه در این است که سررسید معمولاً برای یک سال و سالنامه برای دو سال یا بیشتر چاپ می‌شود. در ادامه به بررسی برخی از تفاوت‌های اصلی بین سررسید و سالنامه خواهیم پرداخت:

 • مدت زمان چاپ: سررسید معمولاً برای یک سال چاپ می‌شود، در حالی که سالنامه برای دو سال یا بیشتر چاپ می‌شود.
 • تعداد صفحات: سررسید معمولاً تعداد صفحات کمتری نسبت به سالنامه دارد.
 • قیمت: سررسید معمولاً قیمت کمتری نسبت به سالنامه دارد.
 • کاربرد: سررسید معمولاً برای ثبت تاریخ و وقایع روزانه استفاده می‌شود، در حالی که سالنامه علاوه بر این کاربرد، می‌تواند برای تبلیغات نیز استفاده شود.

تفاوت سررسید و سالنامه

کاربرد سررسید و سالنامه

حالا که تفاوت سررسید و سالنامه را میدانیم بیاید به سراغ کاربرد آنها برویم. سررسید و سالنامه دو ابزار کاربردی هستند که می‌توانند در زندگی روزمره افراد نقش مهمی ایفا کنند. سررسید و سالنامه کاربردهای مختلفی دارند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • ثبت تاریخ و وقایع روزانه: سررسید و سالنامه ابزاری کاربردی برای ثبت تاریخ و وقایع روزانه هستند. این امر می‌تواند به افراد کمک کند تا برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند و از فراموشی کارهای مهم جلوگیری کنند.
 • یادداشت‌برداری: سررسید و سالنامه می‌توانند به‌عنوان دفتر یادداشت نیز استفاده شوند. این امر می‌تواند به افراد کمک کند تا یادداشت‌های خود را به‌صورت منظم نگه دارند.
 • تبلیغات: سالنامه‌ها می‌توانند به‌عنوان ابزاری برای تبلیغات نیز استفاده شوند. شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند با چاپ اطلاعات خود بر روی سالنامه‌ها، برند خود را به افراد بیشتری معرفی کنند.

کاربرد سررسید و سالنامه

خرید سررسید 1404 از فروشگاه سالنامه آینده

فروشگاه سالنامه آینده یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان سررسید در ایران است که انواع مختلفی از سررسیدها را برای خرید سررسید و سالنامه عرضه می‌کند. این فروشگاه انواع مختلفی از سررسید و سالنامه را با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع ارائه می‌دهد. همچنین قیمت‌های محصولات این فروشگاه بسیار مناسب است.شما می‌توانید با مراجعه به دسته بندی های سررسید 1404 و تقویم 1404، انواع مختلف سررسید را مشاهده کرده و با توجه به نیاز خود، سررسید مورد نظر خود را خریداری کنید.

خرید سررسید 1403 از فروشگاه سالنامه آینده

برای خرید سررسید 1404 از فروشگاه سالنامه آینده می‌توانید از طریق همین وب‌سایت و یا حضوری مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با شماره تلفن ٣٣١١٣٦٧٥٣٣١١٣٨١٢ تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را در انتخاب سررسید 1404 راهنمایی کنند.

لیست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا