انواع کاغذ سررسید

انواع کاغذ سررسید

از دیگر اجزای سررسید که نقش مهمی در ظاهر آن دارد.اما جنس کاغذ در قیمت سررسید هم تاثیر گذار است.در این مقاله به انواع کاغذ سررسید می پردازیم

چه کاغذی برای چاپ سررسید بهتر است؟

انواع کاغذ سررسید بسیاری وجود دارد اما در کل برای چاپ صفحات داخلی سررسید از کاغذ تحریر و گلاسه استفاده می شود، در این میان کاغذ تحریر سهم بیشتری دارد که به دو نوع کاغذ تحریر سفید و کاغذ تحریر کرم تقسیم می شود.

کاغذ تحریر سفید

1- کاغذ تحریر سفید

در بین انواع کاغذ سررسید ، عمومی ترین کاغذ برای تولید سررسید ارزان و به صرفه، کاغذ تحریر سفید 70 گرم است. می توان از کاغذ تحریر سفید 80 گرم نیز استفاده کرد که نسبت به کاغذ تحریر سفید 70 گرم کمی ضخیم تر بوده و گران تر است که در مجموع سررسید را سنگین تر می کند و قیمت سررسید را افزایش می دهد.

2- کاغذ تحریر کرم

کاغذ تحریر کرم کمی از کاغذ تحریر سفید گران تر است ولی سررسید تولیدی با کاغذ تحریر کرم ظاهری نفیس پیدا می کند و  جلوه با ارزش تری دارد. کاغذ تحریر کرم نیز 70 گرم و 80 گرم دارد که معمولا از کاغذ تحریر کرم 70 گرم استفاده می کنند.

3- کاغذ گلاسه

از کاغذ گلاسه برای صفحات داخلی سررسید های نفیس استفاده می شود که عموما گرماژ 115 و 135 گرم متداول ترین نوع کاغذ گلاسه استفاده شده است. چاپ کاغذ گلاسه به صورت 4رنگ افست انجام می شود. سررسید با کاغذ داخلی گلاسه در تیراژ کم و بیشتر به عنوان هدیه نفیس تولید می شود.

دلیل عدم استفاده از کاغذ گلاسه

دلیل عدم استفاده از کاغذ گلاسه به عنوان صفحات داخلی سررسید :

  1. چسب به لایه های میانی فرم های گلاسه کمتر نفوذ می کند و در نهایت کیفیت صحافی پایین می آید.
  2. سررسید سنگین می شود و باعث باز شدن فرم ها می شود.
  3. در هنگام نوشتن روی کاغذ گلاسه با خودکار و خودنویس، جوهر آن پخش می شود.
  4. هزینه سررسید تولید شده با کاغذ گلاسه در مقایسه با سررسید تولیدی با کاغذ تحریر خیلی بیشتر است.
  5. سنگین شدن وزن سررسید باعث اخلال در امر بسته بندی و حمل و نقل سررسید می شود.

نکات مهم در کیفیت انواع کاغذ سررسید

نکات مهم در کیفیت انواع کاغذ سررسید

برای بررسی کیفیت چاپ صفحات داخلی پنج مورد را بررسی نمایید.

  • پر تراکم بودن رنگ : خطوط ضخیم و داخل اعداد را به دقت بررسی کنید. در چاپ بی کیفیت، قسمت داخلی این مناطق تراکم رنگی کمی داشته و دارای نقاط سفید فراوان است.
  • زنده بودن رنگ : چنانچه از مرکب نا مرغوب برای چاپ استفاده شود و یا دقت مناسب در هنگام چاپ صورت نگیرد، رنگها زنده بودن و کیفیت خود را از دست خواهند داد.
  • یکدست بودن رنگ : چاپ بی کیفیت موجب خواهد شد تا یک رنگ مشخص در صفحات گوناگون سررسید بصورت متفاوت چاپ گردد. برای بررسی این مورد سررسید را با یک دست با سرعت ورق زده و به رنگ موارد چاپ شده دقت نمایید.
  • ثابت بودن محل چاپ : در صورتی که دقت لازم در هنگام چاپ صورت نگیرد، مکان چاپ کلیه المان های صفحه در طول چاپ به دفعات جابجا خواهد شد.

بیشتر بخوانید :آشنایی با سررسید اروپایی

لیست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا